خانه / اخبار / هلیوم و صدای انسان

هلیوم و صدای انسان

تاثیر گاز هلیوم بر صدای انسان

در یکی از برنامه های خندوانه شاهد این بودیم که رامبد جوان و میهمان آن شب برنامه اقدام به تنفس گاز هلیوم برای تغییر صدا کردند که شنیدن صدای آن ها ، مسئله ای کاملا طنز و فان به نظر میرسید . این کار می توانست بسیار خطرناک و صد ها بار بدتر از یک شوخی که صرفه جنبه ی فان دارد داشته باشد.

احتمال این نیز می رود که در جمع تعداد بسیار طرفدران خندوانه کسانی دست به این اقدام بزنند و خدای ناکرده چالش گاز هلیوم و … راه بیفتد و چند نفر در این راه جان بدهند و یا برای همیشه به تار های صوتی خود آسیب های جبران ناپذیری برسانند. البته این جای شکرش باقیست که هلیوم گازی نیست که به سادگی در دسترس و قابل تهیه باشد!

سرعت صدا در هلیم نزدیک به سه برابر بیشتر از سرعت آن در هوا است. چون بسامد پایه در گاز با سرعت صدا در گاز متناسب است. هنگامی که هلیم را تنفس می‌کنیم در بسامد تولیدی توسط مجرای صوتی، تشدید رخ می‌دهد و کیفیت صدا را تغییر می‌دهد. برعکس این اثر و رسیدن به بسامدهای پایین تر هم ممکن است به شرطی که گازهای سنگین تر مانند هگزا فلوراید گوگرد یا زنون را تنفس کنیم.

تنفس هلیم می‌تواند خطرناک باشد چون این گاز می‌تواند خود را جایگزین اکسیژن مورد نیاز در تنفس معمولی کند. تنفس هلیم به تنهایی هم باعث خفگی در چند دقیقه می‌شود. از این ویژگی در طراحی کیف‌های خودکشی بهره برده می‌شود.

تنفس هلیمی که در کپسول فشرده شده بسیار خطرناک است چون شدت جریان آن بالا است و می‌تواند باعث فشارزدگی گوش میانی و پارگی ناگهانی شش‌ها شود. البته شمار مرگ به خاطر پارگی شش‌ها بسیار کم بوده‌است برای نمونه از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ تنها دو مورد مرگ در آمریکا گزارش شده‌است. در سال ۲۰۱۰ هم دو مورد مرگ گزارش شده‌است که یکی در آمریکا و دیگری در ایرلند شمالی رخ داده بود.

در فشارهای بالا (بیش از ۲۰ اتمسفر یا ۲ مگاپاسکال) آمیخته‌ای از هلیم و اکسیژن (هلیوکس) می‌تواند باعث مشکل در دستگاه عصبی شود (سندرم اعصاب در فشار بالا) که با افزودن مقدار اندکی نیتروژن به این آمیخته می توان مشکل را کاهش داد.

تنفس گاز هلیوم بسیار خطرناک و مضر است ! این یک حقیقت تلخ است ، تلخ ! و هر چه قدر هم که با تنفس گاز هلیوم یک شوخی شیرین بسازید ، این تلخی از بین نمی رود !

 

این مطلب توسط لیو آن گردآوری شده است ، در صورت کپی حتما لینک و منبع ( لیو آن ) ذکر شود!

لینک های مرتبط :

منبع : لیو آن

مقاله ی رسمی مرجع دایان گاز

درباره ی سروش

سروش
چند وقتی هست که در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ و مدیریت کسب و کار های آنلاین کار می کنم . در زمینه طراحی وب سایت هم یه چیزایی می دونم و در این وب سایت طراحی قالب و سئو را انجام میدم. لیوآن را دنبال کنید. من و گروهمون با لیوآن اومدیم تا شگفتی بسازیم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *